Robotizace očima údržby

Seminář nazvaný shodně s nadpisem článku přinesl pod taktovkou České společnosti pro údržbu (ČSPÚ) zajímavý pohled na automatizační, zejména robotizační projekty z perspektivy pracovníků úseku údržby. 

ČÍST VÍCE

Tradiční červnové setkání se jedenáctého dne tohoto měsíce letošního roku neslo v duchu zcela netradičního tématu. Hlavními body semináře ČSPÚ, jež zastřešuje organizovanou údržbu v České republice, byly automatizace a robotizace výrobního procesu, role údržby při výběru a pořizování robotů a robotizovaných pracovišť, příprava a trénink pracovníků údržby, funkce tréninkových center, systém organizace a zajištěnosti údržby těchto pracovišť a vlastní realizace údržby. Hlavním pilířem programu byly zejména zkušenosti participující společnosti ŠKODA AUTO, v jejímž servisním tréninkovém centru se celá událost odehrála a jejíž svařovnu mohli v rámci doprovodné prohlídky účastníci zhlédnout.

„Může-li se něco pokazit, pokazí se to aneb vše, co bylo složeno, se dříve či později rozpadne,“ citoval Josef Šenk, vedoucí údržby společnosti ŠKODA AUTO, známé Murphyho zákony jako výzvu pro důvod nastavování trendů a systémů údržby tak, abychom vždy byli o krok napřed. Právě díky této filozofii nehraje ve společnosti ŠKODA AUTO údržba druhé housle, ale její názor je brán na zřetel již při sestavování nového automatizačního procesu. 

„Modelová řada Octavia je v současnosti sestavována v procesech, které jsou dnes automatizované až z 83 %,“ uvedl Jan Hoffman při svém výstupu, jenž se týkal robotizace ve svařovnách ŠKODA AUTO; o tomto nesporném faktu se mohli návštěvníci přesvědčit hned zrána během plánované prohlídky závodu. Vysoká míra automatizace však s sebou nese riziko, že v případě neplánované odstávky dojde k zablokování celé výrobní linky, což může způsobit nemalé ztráty. 

I z tohoto důvodu je ve společnosti ŠKODA AUTO kladen důraz nejen na samotné principy údržby, ale také na důkladné proškolení každého zaměstnance, který se v provozu vyskytuje. Vedle tradiční ŠKODA akademie lze v areálu výrobního závodu nově nalézt moderní tréninkové centrum údržby a robotických technologií. 

Rozhovor s Josefem Šenkem, nejdůležitějším mužem údržby ve společnosti ŠKODA AUTO, naleznete v zářijovém vydání časopisu Řízení a údržba průmyslového podniku.

Více o moderních trendech v robotizaci na semináři v lednu 2016. Sledujte náš web!

  1. http://udrzbapodniku.cz/hlavni-menu/artykuly/artykul/article/100-1-moznost-jak-usetrit-ve-vyrobe-odhalena-na-seminari-v-ostrave/
  2. http://udrzbapodniku.cz/hlavni-menu/artykuly/artykul/article/amper-poznal-udrzbu-a-diagnostiku/
Úvod Aktuality Robotizace očima údržby

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.