Robotický průmysl zažívá silný růst

Do roku 2018 bude celosvětový prodej průmyslových robotů meziročně růst průměrně o 15 procent a počet prodaných jednotek se zdvojnásobí na cca 400 000. Uvádí to zpráva 2015 World Robot Statistics, vydaná Mezinárodní robotickou asociací (International Federation of Robotics, IFR). Zatímco v ostatních státech střední a východní Evropy byl v roce 2014 zaznamenán pokles prodeje průmyslových robotů, v České republice a v Polsku tržby podstatně vzrostly.


Pozor: Exkluzivní konference s přehlídkou robotických řešení pro budoucnost již v lednu. Více...

„Není pro nás žádným překvapením, že celosvětové prodeje průmyslových robotů vzrostly v roce 2014 o 29 % – stejně tak nejsme zaskočeni výrazným růstem produktivity ve většině průmyslových podniků. Nová generace robotů, nazývaná jako coboty (cobots), způsobila posun ve vnímání průmyslových robotů v rámci zpracovatelského průmyslu, který hledá nové cesty k optimalizaci a vylepšení výrobních procesů. Držet krok s globální konkurencí je výzva, které čelí nejen velké podniky, ale rovněž i malí a středně velcí výrobci. Vynález cobotů naštěstí zpřístupnil automatizaci všem. Snadné ovládání, flexibilní nasazení, spolupráce robotů s lidmi, úspora místa a rychlá návratnost investice do cobotů dělá z tohoto nového typu robotů atraktivní řešení, bez ohledu na velikost podniku,“ komentuje závěry této zprávy generální ředitel Universal Robots Enrico Krog Iversen.

IFRgraf prumodvetvi

Velké množství investic do průmyslových robotů přichází z automobilového průmyslu, zpráva IFR hovoří o 43% nárůstu nově instalovaných robotů v roce 2014 ve srovnání s rokem 2013. Poptávka vzrostla také v elektrotechnickém a elektronickém průmyslu o celých 34 % v porovnání s rokem 2013. Obě tyto odvětví tvoří 64 % celosvětového podílu na trhu s prodejem průmyslových robotů. V České republice se podle zprávy IFR prodalo v roce 2014 celkem 1 533 jednotek, to je o 15 % více než v roce 2013. V roce 2015 se odhaduje, že bude dodáno 1 900 robotů, tedy o 24 % více než v roce 2014.

graf poptavka

„Nejvíce výhod z našich cobotů těží malí a středně velcí výrobci, kteří představují obrovský a zatím nevyužitý trh. Našim nejnovějším produktem je UR3, robot k umístění na pracovní stůl, který vyvolal obrovskou odezvu, která předčila naše očekávání. Universal Robots nyní vyrábí stejný počet robotů UR3, jako našeho nejprodávanějšího modelu UR5. Nový UR3 oceňují především podniky z oblasti elektroniky a kovovýroby. V roce 2015 jsme zvýšili svůj tržní podíl a rovněž i v několika následujících letech očekáváme zvýšenou poptávku,“ doplňuje Enrico Krog Iversen z Universal Robots.

Jak na tom je český trh s nárůstem robotických pracovišť můžete zjistit také na konferenci ve dnech 27. a 28. ledna 2016. Buďte u toho!

Úvod Aktuality Robotický průmysl zažívá silný růst

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.