Reportáž ze semináře bezpečnost v průmyslu
Bdělý strážce průmyslových provozů
Úvod programu byl spjat zejména s problematikou blízkou s analýzou rizik strojního zařízení dle EN 13463-1. Formou případové studie s reálného provozu, stejně tak i náznakem správného posuzování rizik či náhledem na neblahou praxi Státního úřadu inspekce práce se posluchači seznamovali s nejlepší praxí, jak eliminovat či minimalizovat hrozby v oblasti strojní bezpečnosti.
Svou příslovečnou trochou do mlýna přispěly také partnerské přednášky hlavních sponzorů akce, kteří mimo jiné představili také ucelené nabídky řešení, které může k bezpečnosti v průmyslu výrazně přispět. I zde opět přednášející poukazovali na úžasnou lidskou schopnost zvyšovat rizika, například i ochromením blokovacích zařízení prakticky.
Na otázku, proč je lidský faktor toliko kritický částečně odpověděla přednáška na téma proč ani nejlepší předpisy, moderní ochranné prvky a výborný bezpečák nezaručí nula úrazů. Přednáška vhodně demonstrovaná na příkladech z denní praxe jasně dokazuje, že největším problémem, který těžko hledá řešení je učení lidí změnit svou vlastní přirozenost a nepodmíněné chování.
Novou perspektivu průmyslové bezpečnostních rizik pak v závěru neobstarala pouze hledisko ergonomické, ale sál patřičně i přes závažnost problému pobavily nelichotivé statistiky ČR v oblasti vlivu alkoholu a návykových látek na bezpečnost v průmyslu.
BOX: Příští ročník semináře Bezpečnost v průmyslu 2016 proběhne na četné žádosti na podzim čistě na téma zajištění strojní bezpečnosti. Sledujte www.konference-tmi.cz!