Reportáž ze semináře bezpečnost v průmyslu

Bdělý strážce průmyslových provozů

Ač nejsme zřejmě tak zajímaví jako komiksoví hrdinové, jedna z našich akcí z dílny Trade Media International si klade jen o něco méně ušlechtilý cíl ve svém počínání. Již ve své třetí edici mohli všichni zájemci navštívit seminář s názvem Bezpečnost v průmyslu, která si klade za cíl zprostředkovat nejnovější informace o zajištění bezpečnosti strojů, lidí i procesů.  

V letošním roce akce proběhla v termínu 21. října 2015 v Brně poprvé ve spolupráci s odborníky na slovo vzatými - Českou technologickou platformou bezpečnosti průmyslu. Stěžejními tématy tohoto semináře byla bezpečnost strojních zařízení, posouzení rizik strojních zařízení a jejich snižování a aplikace bezpečnostních prvků a zařízení. Zaměřili jsme se však také na stěžejní faktor bezprostředně ovlivňující chod výrobních provozů, kterým bezesporu je lidský faktor.

bezpecnost  

Úvod programu byl spjat zejména s problematikou blízkou s analýzou rizik strojního zařízení dle EN 13463-1. Formou případové studie s reálného provozu, stejně tak i náznakem správného posuzování rizik či náhledem na neblahou praxi Státního úřadu inspekce práce se posluchači seznamovali s nejlepší praxí, jak eliminovat či minimalizovat hrozby v oblasti strojní bezpečnosti.


Svou příslovečnou trochou do mlýna přispěly také partnerské přednášky hlavních sponzorů akce, kteří mimo jiné představili také ucelené nabídky řešení, které může k bezpečnosti v průmyslu výrazně přispět. I zde opět přednášející poukazovali na úžasnou lidskou schopnost zvyšovat rizika, například i ochromením blokovacích zařízení prakticky.


Na otázku, proč je lidský faktor toliko kritický částečně odpověděla přednáška na téma proč ani nejlepší předpisy, moderní ochranné prvky a výborný bezpečák nezaručí nula úrazů. Přednáška vhodně demonstrovaná na příkladech z denní praxe jasně dokazuje, že největším problémem, který těžko hledá řešení je učení lidí změnit svou vlastní přirozenost a nepodmíněné chování.


Novou perspektivu průmyslové bezpečnostních rizik pak v závěru neobstarala pouze hledisko ergonomické, ale sál patřičně i přes závažnost problému pobavily nelichotivé statistiky ČR v oblasti vlivu alkoholu a návykových látek na bezpečnost v průmyslu.


BOX: Příští ročník semináře Bezpečnost v průmyslu 2016 proběhne na četné žádosti na podzim čistě na téma zajištění strojní bezpečnosti. Sledujte www.konference-tmi.cz!

Úvod Aktuality Reportáž ze semináře bezpečnost v průmyslu

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.