Reportáž ze semináře Automatizace, modernizace a údržba v plastikářském průmyslu

Seminář zvyšoval houževnatost a pružnost polymerů českého plastikářského průmyslu

Svou premiéru si v Brně zásluhou společnosti Trade Media International odbyl seminář mapující současné trendy v plastikářském průmyslu. Automatizace, modernizace a údržba byly hlavní tři pilíře, jimiž se odborníci z uvedeného oboru zabývali. Tvůrčí atmosféru zajistilo na 25. listopad 2015 prostředí hotelu Atlantis, jenž je situován v klidném prostředí Brněnské přehrady. Jak už tomu bývá u organizátorů dobrým zvykem, i tentokráte mohli účastníci získat postřehy, které jsou mnohdy k nezaplacení… a navíc zadarmo. Vstup na akci byl totiž bezplatný.

Redakce časopisu Control Engineering Česko provedla v úvodu programu malou změnu reflektující témata významně zastoupená v celém dni. Původně plánované zhodnocení současného stavu oboru jako celku nahradila prezentace všech největších aktuálních trendů ve výrobě, zejména s přihlédnutím k automatizační, a co je podstatné, především k IT technice. Všudypřítomný mrak Průmyslu 4.0 zahalil tradiční témata, aby ukázal, že i plastikářský průmysl, hnaný zástupci automotivu, je nucen dostát všem náležitostem skrytým pod rouškou přicházející čtvrté průmyslové revoluce.

Ať už jde o zvýšené požadavky na digitalizaci a s ní spojenou reálnou práci s (ideálně reálnými) daty, či o zvyšující se množství robotických pracovišť ve výrobě, pokaždé se ukázalo, že míra technologií a investice do inovací vlastní výroby jsou základním předpokladem pro zachování konkurenceschopnosti napříč českým (a slovenským) plastikářským průmyslem.

Nejen revoluce, ale i důkladné analýzy však mohou přinést požadované úspory času i peněz, což také bývá klíčovou podmínkou veškerých inovací ve výrobě. Příkladem byl hned úvodní příspěvek, jenž se týkal právě výhod SMED analýzy. „Hlavním cílem je vždy snížení času potřebného pro nastavení a seřízení strojů (výměnu nástrojů) z několika hodin či desítek minut na minuty, čímž dochází k dramatickému omezení plýtvání časem při změnách ve výrobě,“ objasnil pointu známého nástroje Miroslav Jirgala ze společnosti Stäubli Systems, s. r. o. Na příkladech, jimž možná chyběl větší teoretický rámec, který ovšem dokážou nahradit individuální konzultace u zákazníků, pak bylo demonstrováno, jakých skutečných výsledků lze dosáhnout.

IMG 8686

 

Abychom se moc nevzdálili revolučním myšlenkám, do programu se rychle vrátila známá čtyřka v podání nástroje z dílny společnosti Baluff CZ.  „Systém MOLD ID je fenomén, který nabízí transparentní přehled denních aktivit, manipulace s nástroji/formami a výrazně napomáhá procesní optimalizaci a sledování výroby,“ vysvětlil nabídku spadající přímo do nástrojů Průmyslu 4.0 Tomáš Tvrzník.

Velké pozornosti se těšil také následný trojlístek prezentací zaměřených na úspěšné využívání informačních technologií ve výrobě. Od úrovně MES systémů ve spolupráci s ERP až po vyhodnocování OEE na nabídce firmy i příkladech od zákazníků dokazovali řečníci firem UNIS, Compas Automatizace i Act-in.  „Náš informační systém umožňuje investorům postupně budovat elektronické řízení výroby a údržby s efektem zvýšení produktivity, jakosti a snížení nákladů; jde tedy o realizaci cílů, které si klade vize Industry 4.0,“ uvedl za všechny Vlastimil Braun ze společnosti Compas Automatizace.

I přes veškeré výdobytky dnešních informačních technologií se však žádný z plastikářských provozů neobejde bez fyzického vybavení. O možnostech nových hardwarových technologií, a to jak z oblasti robotizace a průmyslových PC, tak jednoúčelových strojů pro plastikářství, byli posluchači informováni zejména v rámci druhého bloku programu. Aby však i tento ukázal, že dnešní výroba je pod velkým diktátem jedniček… a nul…, zakončil program celého dne dvojblok týkající se digitálního návrhu výrobku, což je proces, který ušetří řadu času i materiálu již v samotném počátku výroby.
IMG 8669  

Celkový dojem z bohatého a širokého programu, stejně jako dobrý pocit z doprovodných výstavek, odkud se ozývaly zapálené debaty návštěvníků, zůstávají v kontextu neustálého hledání nových cest, kterými jsou bezesporu moderní zařízení a technologie představené na semináři. Ať už je výsledný plast podroben již dříve zmíněným rostoucím požadavkům automobilového trhu, nebo je konečná produkce určena pro jiné sféry, udržet krok s technologiemi dnešní moderní výroby je klíčové.

Pomoc tomuto neutuchajícímu trendu již předběžně přislíbil i organizační výbor, který napřesrok slibuje návrat k plastickým hmotám, které si nesmíme představovat pouze jako stavebnice pro mladší rodinné příslušníky. Více informací naleznete jako vždy na www.konference-tmi.cz
  IMG 8653

Úvod Aktuality Reportáž ze semináře Automatizace, modernizace a údržba v plastikářském průmyslu

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.