Reportáž ze semináře Možnosti úspor v průmyslové výrobě
29.4.2016
Kdo šetří, má za tři… průmyslové podniky
Možnosti úspor v průmyslové výrobě jsou již dobře etablovaným kouskem v nabídce seminářů pro inženýry, které pravidelně pořádá vydavatelství Trade Media International. Aktuální edice proběhla 13. dubna 2016 v oblíbeném brněnském zázemí hotelu Avanti.
Neslyšíte, jak vám unikají peníze? Stlačený vzduch představuje jednu z klíčových veličin na mnoha místech výrobních procesů. Přitom úniky stlačeného vzduchu znamenají extrémní energetické ztráty. „Samotné náklady na výrobu vzduchu jsou tvořeny jen nepatrnou počáteční investicí a provozními náklady na kompresor. Až 72 % těchto výdajů představují energetické náklady,“ uvedl Vladimír Volem ze společnosti Kompresory PEMA a dodal, „nejhorší na tom je, že v mnohých případech tvoří podstatnou část – od 0 do 60 % – neefektivní chod kompresoru.“ Z dalšího průběhu přednášky pak bylo patrné, že existuje řada způsobů, jak tomuto negativnímu jevu předejít. Jak již bylo zmíněno, skutečné úspory plynout také z omezení úniků stlačeného vzduchu. „Častým mýtem ve výrobě je domněnka, že vzduch je zdarma, proto není potřeba na něm šetřit,“ reagoval Martin Dostalík ze společnosti Sonotec. Pravdou je, že únik tlakového vzduchu lze doslova slyšet. Nicméně není to tak, že by stačilo zkušené ucho údržbáře. I když i to může být pravda, spolehlivější je samozřejmě využití ultrazvukové detekce. A zatímco se zástupce firmy Sonotec podrobně zaměřil na využití ultrazvuku u kompresorů, nelze opomenout, že tuto metodu lze aplikovat i jinde. O tom posluchače jistě přesvědčil Libor Keller, který tentokrát zastupoval společnost TSI System, jež mimo jiné dodává produkty firmy UE Systems. „Kromě dříve zmíněných možností detekce úniků tlakového vzduchu či technických plynů lze efektivně ultrazvuk používat při kontrole ventilů, diagnostice ložisek nebo hledání výbojů,“ potvrdil všestrannost řešení Keller. Svůj díl úspor představuje také veličina, u níž byste úsporná řešení možná ani nepředpokládali. Peníze odtékající s odpadovou vodou mohou však být velice zajímavé, což věděl zejména Vladimír Jirmus z firmy ASIO. Stejně tak propojení projektové dokumentace s výrobou díky řešení firmy EPLAN vede k řadě časových a finančních úspor, což jen potvrdilo, že úspory lze hledat i tam, kde byste po nich dříve nepátrali. |
Frustrace zaměstnanců úspory nepřinese
„Firmy mají informační systémy plné dat, ale zapojit lidi stále neumějí,“ začal trochu odvážně Jiří Rozvařil, u jehož jména bychom našli příslušnost k firmě Plantyst. Během svého výstupu, který se u posluchačů setkal s velkou odezvou, se snažil hledat souvislosti mezi plýtváním penězi i časem a demotivací pracovníků.
Nebylo divu, že i přes značně únavné celodenní zpracovávání poznatků z předchozích přednášek se jeho prezentace setkala s notnou odezvou. Člověk nemusí být odborníkem na všechny metody moderního řízení, aby chápal rovnítko mezi nespokojeností lidí ve výrobě a jejich nezájmem řešit jakýkoli problém.
Z příkladů bylo patrné, že účinnou cestou při prosazování změn, které by ve výsledku měly přinést skutečné úspory ve výrobě, je zapojení každého zaměstnance do procesu. Příkazy a jiným vynucováním efektu nedosáhneme. Správný leadership přichází ruku v ruce s každodenní běžnou poradou s podřízenými a s ustavičným objasňováním změn, které bez dostatečných souvislostí způsobují pouze neefektivní frustraci.
Rozmanitost typické české nátury pak musel připustit také poslední řečník a označil ji jako malou překážku při prosazování tzv. japonských metod přístupu k práci. Budeme-li však akceptovat potřeby tuzemských pracovníků, povedou i metody zastávané Michaelem Bauerem z KAIZEN Institutu ke kýženým výsledkům.
Tak jako tak by se hledání úspor ve výrobě nemělo zastavovat v rovině technologické. Nelze zapomínat na lidský faktor, bez kterého se stále neobejde ani sebevyspělejší provoz. A touto glosou bychom vám rádi ušetřili čas a závěrem vás pozvali na další ročník, který odstartuje opět na jaře příštího roku. Sledujte www.seminare-tmi.cz...