Reportáž k prvnímu semináři na Slovensku

11. 11. 2016

Automatizácia v priemysle 

Control Engineering Slovensko spojil svůj křest s úvodním seminářem

Redakce časopisu Control Engineering Česko vždy budila dojem, že ignorovala rozdělení České a Slovenské republiky a pokrývala obě země bez rozdílu. Na druhou stranu se mohlo z obsahu jednotlivých vydání zdát, že v rámci této mutace slovenský trh upozaďuje. I proto na podzim letošního roku spustila regulérní slovenskou modifikaci, která bude pravidelně mapovat oblast procesního řízení a automatizace u našich nejbližších sousedů. Logickým krokem pak bylo společně s titulem přinést i další komunikační kanály vyžívané v České republice. Takto by se ve zkratce dala popsat cesta k prvnímu slovenskému semináři s názvem Automatizácia v priemysle, kterou 9. listopadu hostilo město Martin.

IMG 0916 1000 768x100000  


Priemysl 4.0 dorazil na Slovensko

Stejně jako budí pozornost Průmyslu 4.0 pozornost českého průmyslového trhu, nejinak tomu je i na Slovensku. Dokument Smart Industry for Slovakia z dílny zástupců vlády a samotného průmyslového trhu byl na jaře letošního roku prvním krokem na cestě koncepčního přístupu ke konceptu inteligentní výroby na Slovensku, která nedávno eskalovala ke schválení akčního plánu.

A právě o výchozím stavu slovenského průmyslu a plánech vycházejících z této slovenské iniciativy hovořil Lukáš Smelík, editor české i slovenské verze časopisu Control Engineering. Ve svém výstupu se však snažil vypočíst také největší trendy, které jsou hybateli na trhu průmyslové automatizace. Verifikaci redakčních „domněnek“ pak přinesla verifikace v podání Juraje Bielesche ze společnosti B+R automatizace. „Překonávání komunikačních bariér v rámci všech úrovní řízení přes otevřené průmyslové standardy jsou předpokladem úspěšné realizace principů Průmyslu 4.0,“ uvedl mimo jiné Bielesch.


Roboty pod Tatrami

O faktu, že se trhy české a slovenské republiky příliš neliší, přesvědčoval úvodní blok dále, když pokračoval výpočtem trendů v oblasti průmyslové robotiky, kde sice dle údajů IFR nedochází k tak velkému boomu jako v České republice, ale pořád se řadí mezi velice vyspělé robotizované země.

„Je pravda, že ve statistice počtu robotů na deset tisíc obyvatel, což je běžný poměrový údaj, začínáme za Čechy zaostávat. Není to však tak dávno, co jsme byli před nimi, a náznaky trhu mi říkají, že souboj bude brzy zase těsný,“ řekl s trochou nadsázky František Duchoň z Národného centra robotiky. Ve svém výstupu se dále soustředil na trendy v oblasti současného využití průmyslových robotů, ale také na vize budoucího vývoje.

Samotné trendy později potvrdil i zástupce dodavatelské části robotiky Ivan Blaži ze společnosti Mitsubishi Electric. Ověřil také trendy v automatizaci obecně a na konceptu eF@ctory demonstroval možnosti provázanosti jednotlivých automatizačních systému.

S roboty se však skloňuje také téma, které v automatizaci obecně patří mezi nejdiskutovanější. Bezpečnostní aspekty jejich nasazení se stávají z legislativního hlediska důslednějšími. Ruku v ruce s deklarovaným zájem o rozvoj robotických pracovišť napříč slovenskými provozy tedy bylo logické téma dále přiblížit. Tuto část si ochotně vzal na starost Jan Zatloukal zastupující firmu PILZ. „Nabízíme mnoholeté zkušenosti jakožto specialisté v oblasti bezpečnosti strojních zařízení. Není to však pouze v širokém portfoliu osvědčených bezpečnostních komponentů. Naší hlavní devizou je poskytování komplexního řešení při návrhu bezpečnostního projektu,“ uvedl svou prezentaci Zatlkoukal a nutno říct, že jeho další slova jen potvrzovala pravdivost tvrzení a posluchačům poskytl podrobný vhled do řešení bezpečnosti u robotických pracovišť.

  IMG 0947 1000 300x100000   IMG 0922 1000 300x100000


Moderní technologie – hnací motor automatizace

V průmyslové sféře se již delší čas skloňuje problém nedostatku zkušených pracovníků. A dokonce i všeobecně všech profesí napříč výrobním podnikem. Není tedy divu, že se automatizační technika těší větší oblibě i u oborů a firem, které dříve jejich výhod využít nezvažovali. Samozřejmě je to spojeno také s vývojem technologií a zejména zvýšením dostupnosti pro řadu firem.

Na příkladech nabídky moderních nástrojů to ukazoval zejména druhý blok konference, který představil řadu poutavých řešení, které jdou ruku v ruce dříve avizovaným nástupem inteligentní výroby na Slovensku.

Nicméně program nebyl vystavěn na pouhé prezentaci nových technologických možností v oblasti automatizace a digitalizace, ale pokusil se zejména ukázat praktické ukázky jejich využití.

Krásným důkazem toho bylo mimo jiné vystoupení zástupců společností ControlSystem a Microsys, kteří si připravili společnou prezentaci s demonstrací využití vzdáleného sběru dat. V přímém přenosu se tak mohli účastníci přesvědčit o poměrně snadném a dostupném řešení nejen pro vzdálenou správu i sběr a využití dat. Sami řečníci potvrdili, že i přes velký rozvoj řešení stále panuje na trhu mírná skepse a obava. Na druhou stranu aktuální požadavky trhu dlouhé přemýšlení při osvojení nových technologií nedovolí nikomu, kdo nechce ohrozit existenci svého podniku.


Výzvy pro automatizované Slovensko? Eliminace hrozeb

Nedílnou součástí programu prvního ročníku semináře Automatizácia v priemysle, který byl zároveň pomyslným křtem slovenské edice časopisu Control Engineering, byla také snaha o nastavení diskusní roviny akce. Ta zavedla publikum často od polemice o technických řešeních k problémům přesahující samotný průmyslový trh.

Již dříve zmíněný nedostatek techniků, který stále čelí dalšímu úbytku, staví před průmysl velkou výzvu. Jak někdo zásadně poznamenal, abychom mohli těžit ze skutečných výhod továren budoucnosti, musí existovat někdo, aby je obsluhoval. Základní nedostatek na úrovni technického vzdělávání vidí jako velkou hrozbu dalšího rozvoje v průmyslu, o který měli posluchači evidentní zájem.

Ze setkání uživatelů automatizační techniky na Slovensku je patrné, že rozvoj automatizované a digitalizované výroby bude pokračovat. A co je možná ještě povzbudivější, aktuální vývoj jednotlivých řešení umožňuje rozvoj těchto projektů i na místech, kde to dříve bylo třeba i ekonomicky nevýhodné.  

 

Úvod Aktuality Reportáž k prvnímu semináři na Slovensku

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.