MES systémy a analýza dat z výroby - téma semináře na veletrhu AMPER

3. 4. 2017

Mezi doprovodné akce letošního veletrhu Amper patřil již čtvrtý ročník semináře „IT v průmyslu“, který byl zaměřen především na MES systémy a analyzování dat ve výrobním procesu. Tradiční seminář přilákal více než 50 posluchačů z výrobních podníků. Akci zorganizovala společnost Trade Media International v kooperaci s MEScentrem.

Zaplněný konferenční sál v hale P brněnského výstaviště se stal v úterý 21. března dějištěm podnětné interakce mezi šesticí řečníků a publikem, které se mohlo těšit na silnou skladbu příspěvků. Organizátoři totiž program připravili tak, aby v něm byly zastoupeny přednášky, řekněme, úvahového typu, ale i takové, které se zakládaly na praktických poznatcích ohledně konkrétních systémů a na sdílení zkušeností.

Jako první vystoupil Radim Novotný z tuzemské společnosti Sidat, který se na problematiku systémů pro plánování a řízení výroby podíval optikou informačních technologií průmyslu 4.0. Jeho cílem bylo diskutovat o trendu, ve kterém se promítá řada témat a s nimi přichází spousta nových výzev.

„Nové technologie přirozeně přinášejí nové funkcionality i na nižší úrovně řízení. Pro monitoring, reporting či archivaci se nabízejí řešení například v podobě malých datových skladů. Podobných vizí je však celá řada a my se musíme ptát, jak a proč se tím vším zabývat,“ poznamenal Novotný. Podle něj jsou principy „Industry 4.0“ určitou nadějí na změnu současného stavu, kdy stále ještě neexistují vhodné rozhodovací modely, díky kterým by se MES systémy uplatnily také při realizacích sofistikovaných úloh řízení.

S jedním z možných řešení na první příspěvek u řečnického pultu navázal Vlastimil Braun ze společnosti Compass Automatizace, která se svým systémem COMES prakticky naplňuje moderní technologické principy. „Pokud se někdo ptá, proč ve výrobě vlastně dělat 4.0 projekty, je odpovědí jednoznačně větší flexibilita, produktivita, investice či optimalizace nákladů a vztahů v celém dodavatelském řetězci,“ uvedl Braun s tím, že za zásadní prvek budoucnosti považuje tzv. chytrý průmyslový software, který vyhoví náročným požadavkům jednotlivých odvětví průmyslového trhu.

Do kategorie sdílení zkušeností s výrobními informačními systémy patřil také v pořadí třetí příspěvek, který si připravil Jiří Hrubý ze společnosti Asseco Solution.. Zabýval se konkrétně řešením sběru dat výrobních technologií v systémech Helios. Tady se poprvé do éteru vzneslo zamyšlení nad tím, co dělat s obrovským množstvím dat, které jsou z výroby generovány? Chtě nechtě dnes žijeme v době, kdy lze monitorovat naprosto detailně vše, co se týče strojů, produktů i lidské práce.

„Informace by nám především měly umožnit rychle reagovat. K tomu však potřebujeme data, která jsou relevantní, online, dodaná ve správný čas, sdílená a pochopitelně také bezpečná,“ pokračovala v tématu sběru a vyhodnocování dat v prostředí MES systému Patriot Radka Korčáková ze společnosti dataPartner. Jak dále podotkla, jedině správná data použitá ve správný čas mohou sloužit ke správnému rozhodování na manažerských pozicích.

O tom, že zdaleka ne vždy se to daří, byla přednáška Pavla Kvasničky, který se podělil o postřehy získané při tvorbě a aplikacích systému Plantyst, který lze nasadit v jakékoli výrobě. Firmy si podle něj často nedovedou položit základní výrobní či „byznysové“ otázky, které je mohou přivést k větším úspěchům u zákazníků. „Přestože jsou stále efektivnější a výkonnější, je konkurenční boj nekonečný, a tak snižování nákladů a zvyšování efektivity zůstává jako stálé téma. Je paradoxní, že firmy sice mají informační systémy plné dat, ale efektivně zapojit své lidi stále neumí,“ upozornil Kvasnička.

Celý program uzavřela formou „akademické nadstavby“ Zdeňka Videcká z Podnikatelské fakulty brněnského VUT, která se věnovala projektu prediktivní simulace v operativním řízení výroby. Její názorné příklady toho, „co se stane, když…“, všechny účastníky opět vedly k tomu, že jako klíčová pro projektování systémů či optimalizaci procesů nadále zůstává přesná formulace problémů. Jedině tehdy, pokud je dokážeme přesně pojmenovat, můžeme čelit výzvám, které před nás staví (nejen) horké trendy průmyslu 4.0…

    DSC 0007    DSC 0019

 

       
 

 

Úvod Aktuality MES systémy a analýza dat z výroby - téma semináře na veletrhu AMPER

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.