Závod v digitálním zbrojení průmyslu začíná, jste připraveni?

3. 5. 2017

Mnoho lidí aktivně činných na průmyslovém trhu často dává rovnítko ve vztahu Průmysl 4.0 a digitalizace. Pokud bychom se zde pustili do hlubší polemiky, zjistili bychom, že tak jednoduché to úplně není. Na druhou stranu se změnami, které má přinášet je digitalizace, ale i celková automatizace procesů v průmyslu spjata nevýlučně. 

Konference Digitální výroba 2017 z dílny Trade Media International, si proto neklade za cíl pronikat do hlubokých debat o celospolečenském dopadu Průmyslu 4.0. Jakožto vydavatel časopisů Control Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku se chce dívat na problematiku pouze optikou možný, ba nutných, investic do nových technologií. Ve světě Průmyslu 4.0 již totiž znovu platí staré pořekadlo, kdo chvíli stál… vyrábí někdo jiný opodál.

Konference se tak také posouvá od teoretického povídání, ano tedy už žádné ukázky čtyř průmyslových revolucí. Současný průmyslový trh nyní dychtí po ukázkách reálných řešení, které budou demonstrovat jak případové studie z firem, které již na cestě k výrobě nové generace urazili kus cesty, tak budou demonstrovány na inovativních řešeních dodavatelů progresivních řešení.

Digitalizace, automatizace a údržba v době Průmyslu 4.0., tak zní nejen podtitul konference, ale také nápověda, která témata jsou pro akci stěžejní. Zajímavou zde může být pro některé právě poslední jmenovaná, průmyslová údržba. Pravdou však je, že digitalizace a automatizace napomáhá oddělením údržby pracovat s daty, která dříve pro rozhodování o servisních zásazích neměla. Samotný servis se pak stává dokonce i novým obchodním modelem, toliko příznačným pro dobu 4.0.

„Světový i tuzemský přehled reálných aplikací, ale i vnímání Průmyslu 4.0 mezi předními CEO, nás přesvědčuje, že nová řešení opravdu přinášejí potřebnou efektivitu do výrobních procesů,“ uvádí svou přednášku Jiří Jakoubek, zastupující PricewaterhouseCoopers Česká republika, který se na konferenci chopí úvodního slova.

Také druhý vstupní příspěvek nebude pokračovat v mlácení prázdné slámy. „Základem Průmyslu 4.0 je digitalizace. Z reálného podniku otevírá dveře přímo do virtuálního světa,“ říká ředitel CEIT Digital Factory Radovan Furmann. I tento příspěvek se soustředí na reálné aplikace konceptu, který byl ostatně vyvíjet přímo v průmyslu, tedy průmyslu na míru. Úvodní blok pak vhodně doplní i zástupci předních firem z oblasti automatizace.

Vstupovat s novými technologiemi do reálných průmyslových provozů s novými technologiemi však není vždy úplně jednoduché. Proces zkracování zavádění těchto nových technologií umožní již brzy také zajímavé tuzemské Test-bedy pro Průmysl 4.0. Jeden z nich vzniká také v Centru Průmusu 4.0 při CIIRC ČVÚT. „Centrum Průmyslu a jeho významní partneři (např. Škoda auto, Siemens, SIDAT, DEL aj.) budou s využitím tohoto zázemí poskytovat odborné služby pro podporu postupného přechodu na moderní výrobu v souvislosti s jednotlivými fázemi životního cyklu výrobku,“ představují svůj vstup Miroslav Dub ze SIDATU a Pavel Burget za CIIRC ČVUT Praha. A že nejde o ojedinělý projekt, ukáže také Radomír Zbožíne z Intemac Solutions, který představí Projekt Digimat na podporu digitalizace malých a středních podniků.

Zmíněné praktické ukázky se v programu soustředí zejména na využití průmyslového internetu věcí, realizace požadavků na masovou individualizaci v praxi a využití nástrojů pro automatizaci a digitalizaci na úrovni úseků pracovníků údržby. Není totiž výjimkou, že první projekt v řadě podniků s podtitulem „náš Průmysl 4.0“ začíná právě u tohoto oddělení novými projekty prediktivní údržby…

Součástí letošního ročníku je oproti loňskému roku další nárůst doprovodné výstavní plochy, která z konference dělá unikání projekt s řadou praktických ukázek aktuálních technologií pro oblast digitalizace průmyslu.

        DV 2017

 

       
 

 

Úvod Aktuality Závod v digitálním zbrojení průmyslu začíná, jste připraveni?

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.