Roboty 2018: reportáž z lednové konference
07. 2. 2018
Patří robot samotný do konceptu Průmyslu 4.0? To byla úvodní otázka konference Robotizace a automatizace v průmyslu, zkráceně Roboty 2018. Již tradiční konference z dílny Trade Media International přilákala do brněnského hotelu Avanti na dvě stovky účastníků, kteří chtěli sesbírat poznatky o aktuálních trendech a možnostech průmyslové robotizace.
Současné nastavení trhu, kdy řada odvětví trpí nedostatkem pracovníků, automatizaci a robotizaci samozřejmě nahrává. Dlouhodobý problém s nutnou investiční výší do robotizovaných pracovišť navíc také částečně odpadá, nové typy robotů totiž přinášejí možnosti jejich dalšího rozšíření do firem, kde to dříve z ekonomických důvodů nebylo možné.
Aktuální data IFR znovu předpovídají minimálně 15% nárůst denzity na světové mapě robotických pracovišť. A nenechme se mýlit, i v této statistice patří ČR mezi premianty. Důvodů však je více než jen aktuální nedostatek pracovní síly. Produkce stále jede na vysoké obrátky a řada firem čelí příjemnému nárůstu objemu zakázek, ovšem často narazí na vlastní nízkou produktivitu. Rostoucí nároky zákazníků, zejména v požadavcích na personifikovanou rozmanitost výroby, poukazují v řadě provozů také na problém malé pružnosti, případně i na kolísavou kvalitu produktů. Na všechny tyto body nabídne vhodné řešení právě robotizace.
Zejména lepší dostupnost robotizace otevírá dveře menším a středním podnikům, což na konferenci zmínil také člověk z nejpovolanějších. „Průmysl 4.0 a zejména změna obchodních modelů staví před malé a střední podniky řadu nových výzev. Moderní technologie jsou nyní nezbytností pro podniky všech velikostí, které na robotizaci, automatizaci a digitalizaci pohlížejí nově jako na nutnost,“ uvedl Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků ČR. Jeho slova pak potvrzovali i další účastníci úvodní diskuze – Tomáš Kozelský, ekonom analytik České spořitelny, Branislav Lacko, člen Českomoravské společnosti pro automatizaci, i zástupce dodavatelské sekce, Jiří Samek z firmy Stäubli Systems.
Mobilní kooperace přichází
Společně s účastníky diskuze se další program konference zabýval trendy, které pohled na robotizaci mění nejvíce. Jedním z největších taháků současných robotů je jejich schopnost kooperace s člověkem. Coboty však již nejsou jediným tahounem velkého nárůstu v kolonce počtu prodaných robotů. Velkým tématem konference i praktických debat je otázka mobility robotů. Nešlo však pouze o různá řešení z oblasti AGV, ale také řešení pro snadnější manipulaci a flexibilitu dříve fixně kotvených robotických pracovišť.
Ani u těchto bodů však neustávaly mírné pochybnosti o zasazení robotu do pojmu Průmysl 4.0. Není se tedy čemu divit, když byla v panelové sekci zástupců výrobních provozů uvedena řada zajímavých projektů z minulých let, ve kterých patřila kooperace k prvotním požadavkům zadání. Co však robota již povyšovalo na úroveň současných evolučních i revolučních změn, bylo jeho napojování do firemní a internetové sítě. Možnosti při využití cloudu, které s sebou přinášejí také zajímavý koncept robota jako služby, otevírají prostor pro vnímání robota jinak než jen jako bezduchého námezdního dělníka.
Daň z robotu… ale no tak!
Ano. S dostatečným kapitálem se ukazuje, že najímání robotů na dříve lidskou práci je pro většinu podniků zajímavým východiskem. Tato situace však otevírá řadu nových otázek. Mezi nejpalčivější patří ta, která považuje robota za „zloděje pracovního místa“. Ani při snižování nezaměstnanosti však není potřeba vyrážet do fabrik s kladivem a zastavovat pokrok násilnou cestou.
Nejeden příklad na konferenci poukazoval na to, že zatímco robot mnohdy může zabrat až několik pracovních míst, nemusí jít v řadě případů o věc negativní. V první řadě je potřeba uvědomit si, jaké operace robot běžně přebírá. Ukazuje se, že z dlouhodobého hlediska jde o odstraňování úkonů, které nejsou pro člověka těmi nejvhodnějšími. Nicméně existuje ještě nadstavbový efekt. Řada případových studií ukazuje, že vhodný výběr investic do automatizace, zejména pak robotizace, s sebou přinesl kýžené zvýšení produktivity podniku a nárůst poptávek, který vedl k dalšímu rozšiřování výroby, včetně míst, kde robot zatím není primárním řešením. V neposlední řadě bylo potřeba poukázat, že svět technologicky posiluje a v globální ekonomice mohou být ohledy na operátory také cestou, kdy pod tlakem konkurence ztratí místo všichni do jednoho.
„Robotizovat určitě musíme, o tom se nemůžeme přít ani my,“ uvedl za práva zaměstnanců Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Společně s účastníky další diskuze na téma Člověk, robot a bezpečnost se zamýšlel také nad možná až absurdní myšlenkou zdanění robotů.
I zde zavládla vzácná shoda, kdy také Jiří Holoubek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, Milan Kulhánek z Deloitte i Jan Kamenický za společnost ABB považovali myšlenku přenosu daňové zátěže na firmy používající roboty za utopickou.
Za jedno byli také v tom, že pro člověka je potřeba ve výrobě nacházet místo. O kousek dál s touto myšlenkou navíc šel zahraniční řečník setkání: „Vrátit lidi do výroby po bok robotů, dát jim možnost dělat to, v čem jsme nejlepší, tedy tvořit přidanou hodnotu… V tom my vidíme to, co se nebojíme nazvat Průmyslem 5.0,“ uvedl spoluzakladatel dánské společnosti Universal Robots Esben Østergaard.
Odhad větší predikce robotů
Dlouhé dva dny plné odborného programu v oblasti robotizace a přidružené robotizace přinesly řadu zjištění a inspirace. Jisté je, že nové generace robotů odstraňují zábrany spolupráce. Chytřejší roboty se navíc postupně zvládají učit novým věcem a naplno využívají potenciálu Big Data. Stejně tak jejich provozování a údržba se s množstvím sbíraných dat stává sofistikovanější.
Zatímco z řad dlouhých článků a prohlášení se může zdát, že cesta robotů vede pouze po čtyřech kolech do oblasti automotive, právě rozmanitost jejich současného možného využití volá po prosazování v jiných segmentech.
Evidentní však je, že jako klíčový v současných trendech ve výrobě se jeví nejen robot samotný, ale i komplexní přístup k osvojování nových technologií. A s trochou nadsázky lze opravdu hovořit o novém, čtvrtém zákonu robotiky. Cokoliv může být robotizováno, mělo by být robotizováno. Pokud to ovšem není v rozporu s předchozími třemi zákony…
TIP: Hledáte inspiraci do výroby? Nahlédněte do kalendáře dalších konferencí a seminářů.