Reportáž ze semináře: Úspory v průmyslu
1. 3. 2018
Úspory jsou blíž, než si myslíme
Spousta tipů jak výrobní zařízení a stroje provozovat a udržovat efektivněji než dosud zazněla v poslední únorový den na odborném semináři Trade Media International v ostravském hotelu Harmony Club. Zhruba čtyři desítky účastníků se přišly inspirovat prakticky zaměřenými příspěvky na oblíbené téma „Úspory v průmyslu“.
Mezi celkem jedenácti řečníky byli převážně zástupci firemního sektoru, kteří měli v sále navíc připravené své prezentační stolky a panely, avšak pestrost pohledů na jedno téma ještě zvýšili přednášející z akademické a ekonomické sféry.
V úvodní části dostali prostor odborníci zabývající se průmyslovými mazivy. Zdeněk Šimík ze společnosti Kleentek uvedl čtyři případové studie, v nichž poukázal na velký potenciál úspor v souvislosti s kvalitou a kondicí maziv a jejich vlivem na životnost strojů. Tomáš Lemberk ze společnosti Maier & Korduletsch zase představil vlastnosti nové generace maziv z dílny ExxonMobil.
Na úspory při údržbě rotačních strojů byl zaměřen příspěvek Tomáše Kozelského z firmy SKF CZ, který ukázal konkrétní příklady jak zlepšit péči o výrobní zařízení přímo u zákazníků. Otázkou, kde se v touze po úsporách skrývá pověstné zlato, se zabýval Radim Křístek ze společnosti B+R automatizace.
„Za nové zlato můžeme označit data z výroby, která nás následně vedou k úsporným řešením pro stávající provozy,“ vysvětlil zástupce firmy, která nabízí technologie mimo jiné pro sledování spotřeby výrobních zařízení. To Jakub Svoboda ze společnosti Wago Elektro zaujal konkrétním projektem, a sice flexibilním řízením osvětlení v provozech automobilky BMW.
V druhém bloku příspěvků vystoupil nejprve Jiří Vyroubal z Fakulty strojní ČVUT, kde pracují na inovacích v rámci „Research Centre of Manufacturing Technology“. Upozornil například na úspory, které vznikají ještě před zahájením provozu. „Vyšší pořizovací cena stroje může znamenat nižší náklady během životního cyklu a celkovou pozitivní bilanci během jeho životnosti,“ zdůraznil.
Martin Dostalík ze společnosti Sonotec si vybral jako téma cestu k úsporám při používání tlakového vzduchu. Podle něj spotřebovávají kompresory v průmyslu až 12 % elektrické energie: „Obecně je o této problematice nízké povědomí. Vládne dojem, že nelze ušetřit. Avšak opak je pravdou a jednoduché metody jako detekce netěsností vedou k rychlé návratnosti úsporných opatření.“
V podobném duchu byl taktéž příspěvek Libora Kellera z firmy TSI System, který se věnoval snížení spotřeby energie a zvýšení spolehlivosti zařízení z hlediska využití ultrazvukové diagnostiky. Poté Pavel Plhák přímo v sále předvedl funkčnost chytrého monitoringu firmy Axima a Petr Boček ze společnosti Amtek posluchače seznámil s úspornými produkty ze sortimentu Fuji Electric.
Závěrečným příspěvkem Rudolfa Kürtha ze slovenské Národné recyklačné agentúry získal seminář také ekonomický rámec, neboť v něm šlo o novou koncepci cenotvorby, která zohledňuje náklady během celého životního cyklu (LCC) a také celkové náklady vlastníka (TCO). I v tomto případě se potvrdilo, že dosažení úspor není samo sebou, ale mnohdy to může být snazší, než si myslíme.