Reportáž ze semináře Údržba a diagnostika

26. 3. 2018

Na současné trendy v údržbě a diagnostice strojů ve výrobních provozech byl zaměřen odborný seminář vydavatelství Trade Media International, který se uskutečnil 21. března v rámci veletrhu Amper v Brně. Konferenční sál ve výstavním pavilonu P byl zaplněn díky účasti zhruba 70 zájemců o tématiku zajišťování provozní spolehlivosti strojů.

Obsah semináře „Údržba a diagnostika“ byl opět garantován spolupracující Asociací technických diagnostiků ČR. Také proto se partner akce prostřednictvím prezidenta asociace Františka Vdolečka ujal úvodního příspěvku, ve kterém byly zmíněny všechny zásadní trendy oboru včetně důležitosti tzv. prediktivní či proaktivní údržby. Praxe ukazuje, že ve firmách jsou v tomto směru stále rezervy.

„Diagnostika v rámci proaktivní údržby dokáže zachránit velké hodnoty. Mnohé firmy už si uvědomují, že nelze spoléhat jen na smysly techniků. Stále však převládají názory, že technická diagnostika pouze odčerpává finance a nic nepřináší,“ upozornil František Vdoleček s tím, že bez vyspělých „smart“ technologií moderní údržba zkrátka nemůže fungovat.

Na jeho příspěvek navázali zástupci technologického lídra, společnosti ABB ČR, kteří přijeli na veletrh Amper představit novinky z oblasti elektrotechniky. Jednalo se například o systémy „MyRemoteCare“ a „MySiteCare“, které lze využít pro vzdálenou diagnostiku a kontrolu. „V Česku se s nimi nyní snažíme o pilotní projekt,“ uvedl produktový manažer Jan Štaffa.

 

DSC 0104

Dopolední blok finišoval prezentací Lubomíra Slámy, jednatele společnosti Act-in CZ, která se zabývá celou škálou systémů pro řízení údržby ve výrobních provozech. Jako jedna z nejnovějších technologických novinek byly představeny chytré brýle neboli „SmartGlasess“, které technikům umožní práci v rozšířené realitě. Na českém trhu jsou dostupné od loňského roku.

Jak fungují? „Mohou se na nich objevovat pracovní příkazy, kontrolní postupy či hlášení událostí ve výrobě, případně lze přenášet obraz, který vidí technik, na vzdálenou podporu. Chytré brýle pomáhají rozvíjet dovednosti údržbářů, zejména těch, kteří se v profesi teprve učí,“ vysvětlil Lubomír Sláma.

DSC 0154   DSC 0145   DSC 0127

Možnosti chytrého monitoringu výrobních strojů následně představil Pavel Plhák ze společnosti Axima. Vylepšenou technologii klasických signalizačních sloupků z dílny německého výrobce Werma lze označit za bezdrátové „retrofit“ řešení přesně v duchu Průmyslu 4.0. O tom, že nástup nových technologií posiluje údržbu nízko-otáčkových strojů a zároveň zvyšuje jejich způsobilost a dostupnost ve výrobě pak hovořil Jan Otoupalík, zástupce vývoje z firmy 4dot Mechatronic Systems.

Závěrečný příspěvek semináře patřil Ondreji Valentovi ze společnosti Valent-CMMS a týkal se diagnostiky hlavních příčin poškození soustavy motor - centrifugální čerpadlo. Posluchači se díky němu mohli nechat inspirovat řadou rázně popsaných příkladů z praxe, a to v duchu hesla „zpátky ke strojům“. Šlo o trefnou nadsázku, která evokovala střet mezi moderními technologiemi a zkušeným lidským rozpoznáním a odstraněním příčin, které vedou k chybám výrobních strojů.

DSC 0146   DSC 0167

Úvod Aktuality Reportáž ze semináře Údržba a diagnostika

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.