Fórum údržby 2019: Můžete sbírat data čeho chcete, ale jsou k ničemu, pokud z nich chybí informace

Podle Ing. Jana Škarky, místopředsedy ČSPÚ, která byla partnerem celé akce, se tzv. Průmysl 4.0 do podniků nedostává i přes to, že se o tom v posledních třech letech velmi intenzivně mluví. Škarka představil důvody, proč není vzdělávání v údržbě efektivní a upozornil na fakt, že 90 % dat, které sbíráme za pomoci nových technologií, dnes neumíme využít! Jednou z klíčových otázek při modernizaci údržby je podle něj ujasnění si proč, jak a kdo tento proces v podniku realizuje. Bez podpory vedení a spolupráce napříč firmou, je jakákoli investice do modernizace v tomto segmentu zbytečná.

Jeho slova potvrdil i David Řehoř ze společnosti ABB, pro kterou je pohled na údržbu naprosto zásadní už jen díky faktu, že společnost má po celém světě více než tři stovky výrobních závodů a je schopna sledovat celou fabriku z pohledu procesních dat. Kromě představení klíčových produktů, které ABB nabízí v rámci programu Manufacturing Operation Management (MOM), nabídnul exkluzivně účastníkům semináře Průvodce digitální transformací, což je neveřejný materiál, vypracovaný společně se společností Microsoft. Zajímavá byla rovněž diskuse na téma preskriptivní údržby, avšak vzhledem k aktuálnímu stavu, ve kterém se většina českých firem v současné době na poli údržby nachází, se jednalo spíše o debatu z říše sci-fi, i když je to v zahraničí bezpochyby jeden z určujících trendů budoucnosti. 

Fórum úrdžby 2019 k TZ

O tom, co aktuálně ve světě letí a kam směřuje vývoj v oblasti údržby, velmi detailně referoval Jan Burian, specialista konzultantské společnosti IDC CEMA. Podle něj dnes na člověka útočí spousta technologií jako Edge devices, 5G sítě, propojení IT OT a spousta dalších témat. Od klasického údržbáře asi ale nelze očekávat, že bude data analyzovat. Nedostatek kvalifikovaných odborníků je proto velkým problémem i v zahraničí. Velké společnosti tak vytvářejí analytická oddělení, protože většinou selhává propojení technologií s reálným světem.

Program nabídnul i celou řadu návodů a doporučení, jakým způsobem zvýšit výkonnost digitalizace nebo snížit náklady na její provoz. Případové studie věnující se reálné problematice údržby představily společnosti ŠKODA AUTO nebo Microsoft a technologie, které výrazně pomáhají řešit problematiku sběru dat a jejich následného využití potom například společnosti SKF, ALEF NULA, Compas Automatizace nebo Kaizen Institute Czech Republic. 

Situace průmyslové údržby v ČR tedy není nikterak optimální, jsme na začátku a modernizace je nevyhnutelná, pokud chcete uspět v konkurenčním prostředí. Nejčastějšími nešvary jsou výrobní technologie nakoupené po částech, redukce budgetů nebo navýšení objemů práce a postupné uvolňování investic. Stabilnímu růstu a zvládnutí procesu digitalizace údržby rovněž neprospívají převážně krátkodobé projekty s nutností rychlé validace. 

Celý tým TMI se na Vás bude těšit na akcích v příštím roce.

Úvod Aktuality Fórum údržby 2019: Můžete sbírat data čeho chcete, ale jsou k ničemu, pokud z nich chybí informace

Trade Media International

Jsme na sociálních sítích

RYCHLÝ KONTAKT   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.